Počet výsledků: 156

Otevřít filtraci

Kožní testy při diagnostice alergií se rozdělují podle způsobu provedení na: prick test, škrábací test, epikutánní test, intradermální test. Viz také kůže, alergie.

Provokační testy při diagnostice alergií spočívají v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek vystaví kontaktu s alergenem. Rozlišujeme dva hlavní typy: lékové provokační testy, potravinové provokační testy. Viz také alergie, provokační test (obecně).

Provokační test při diagnostice astmatu spočívá v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek nechá pacienta inhalovat látku, která způsobuje zúžení průdušek, případně jej vystaví tělesné zátěži; snahou je vyvolat v průduškách stav obdobný tomu, kterým pacient trpí při akutních astmatických záchvatech. Viz také provokační test (obecně).

Kožní prick test je jiný název pro prick test. Viz také kůže.

Kožní náplasťový test je jiný název pro epikutánní test. Viz také kůže.

Kožní škrábací test je jiný název pro škrábací test. Viz také kůže.

Prick test neboli kožní prick test je jeden typ kožního testu při diagnostice alergií. Lékař na pokožku předloktí nanese kapku alergenu a ostrým nástrojem (např. jehlou nebo lancetou) naruší povrch kůže. Výsledek testu je zkontrolován přibližně po 15 minutách, lékař pátrá po zarudnutí a vyrážce. Viz také škrábací test.

Prenatální diagnostika je proces stanovení diagnózy u dosud nenarozeného dítěte (plodu), které se nachází v děloze matky. Obvykle se jedná o několik po sobě jdoucích metod prenatálního vyšetření. Viz také prenatální, diagnostika.

Preimplantační genetická diagnostika (PGD) neboli preimplantační genetické vyšetření (PGT) (zkratka „PGT“ pochází z anglického názvu preimplantation genetic testing) je soubor genetických vyšetření, která se používají k odhalení genetických vad nebo chromozomálních abnormalit u embryí vzniklých „ve zkumavce“ (in vitro). PGD se provádí ještě předtím, než je embryo přeneseno do dělohy ženy, která podstupuje některou z metod asistované reprodukce. Viz také preimplantační, genetika, diagnostika.

Fotodynamická diagnostika neboli PDD (zkratka pochází z anglického názvu photodynamic diagnosis) je vyšetřovací metoda, která „zviditelňuje“ nádorové buňky. Její princip spočívá v tom, že do pacientova těla je vstříknuto speciální barvivo, které je absorbováno (vstřebáno) především nádorovými buňkami. Lékař si poté na vyšetřovanou část těla posvítí speciálním modrým světlem, které „rozsvítí“ toto barvivo, a tím může odhalit zhoubný nádor. PDD se používá například při diagnostice zhoubných nádorů močového měchýře; konkrétně se jedná o fluorescenční cystoskopii. Viz také diagnostika.

Zobrazeno 1 až 10 z 156

Počet výsledků